Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 154 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Najlepsze Blogi

Jak ten czas leci... Za kilka dni Wielkanoc

środa, 12 kwietnia 2017 12:43
Skocz do komentarzy

        www.polskiemuzy.pl                                                         www.pielgrzymki.szczecin 
 
 Polecam elektroniczne wydanie czasopisma - "Barwy Szkła" 
       
                www.barwyszkla.pl  
 
 Warto tam zajrzeć !
 

baner barwy szkla.jpg...

 

...

 

Wielki Tydzień. Czas refleksji . Czas pokory . Czas opamiętania. Tak od wieków. Co prawda zniknęły cierpiętnicze ciernie i bicze, mające na uwadze uczestnictwo w Męce Pańskiej, ale pozostały echa rytuałów przodków, które przez oczyszczenie przybliżyć mają stado niesfornych grzeszników do Boga. W dzisiejszej dobie ludzie niby sprzyjają tradycji lecz tylko pozornie. Z boku wygląda to tak - owszem, idą do kościoła, nawet do spowiedzi, większą jednak wagę przywiązując do zewnętrznej oprawy świąt . Nie zapomną o zajączku, baranku, o pisankach i święconce na wielkanocnym stole. A jakże! Bo jak bez malowanych jajek , chrzanu, żurku z białą kiełbasą , szynki , mazurków i drożdżowych bab ... Tradycji więc stanie się zadość. Gorzej z duchowością . Bardziej niż gorzej. Gdzie to wyciszenie umysłu, które obowiązuje w tym wyjątkowym dla katolików czasie? Zatwardziałe serca, ogarnięte gniewem i pomstą , ani na chwilę nie przestają jątrzyć jadem do bliźnich. Pytam , jaki to wierzący człowiek , skoro jedynie udaje, że jest wierny Boskim przykazaniom ? Nie ma w nim ani krzty z tego, co powinno być . Pycha i zaślepienie zamiast skromności i skruchy. Gdzie jest - "Moja wina... moja bardzo wielka wina...", gdzie to przyznanie się do winy, gdzie postanowienie poprawy ? Dalej wielu tkwi w prozaicznej mowie nienawiści, źle życząc swoim , często wyimaginowanym , wrogom . Wystarczy przejść się po blogach, by się o tym przekonać , że nawet w obliczu Jezusowego cierpienia, nie wszyscy dorośli do naśladowania Chrystusa i współcierpienia z Nim. Zastanawia, czy to głupota , bezmyślność, czy działanie złego ducha, czy też zła wola w otrząsaniu się z nieprawych uczynków, szczególnie z destrukcyjnej nienawiści ? Razi, gdy ktoś przedstawia siebie z najlepszej strony, powołuje się na religijność swoich przodków i własną, a przeczy temu swoim postępowaniem. Przykre to a i zarazem pouczające - Nie wszystko złoto co się świeci! ... Żal takich, niedojrzałych duchowo... Można co najwyżej w nieporadności rozłożyć ręce bo co innego uczynić, gdy do zagubionych w gniewie i zadufaniu nic co sensowne nie trafia? Co zrobić , gdy komuś żółć zalewa serce i umysł? Jak dotrzeć do kogoś takiego? Pozostaje tylko modlitwa za tych, którzy zamiast wspinać się po drabinie Jakubowej do Nieba, z niej schodzą ...
Kolejna rocznica śmierci papieża Jana Pawła przebiegła bez większego echa, za to uroczystości wokół Smoleńska wzbudziły kontrowersje. Odezwały się oburzone głosy, a przecież katastrofa, przez niektórych nazywana zamachem, dotyczyła całego narodu , więc i "cały naród" powinien czcić pamięć o tym wydarzeniu, ale nie..., koniecznie trzeba zrobić szum, gdzie go być nie powinno. Jeżeli już to był zamach , to prędzej byłabym gotowa posądzać o niego rodzimych polityków pragnących władzy albo szaleńców lub nawet Niemców niż Rosjan, do których z racji słowiańskiego pochodzenia mam słabość ... To tak pół żartem , pół serio... Gdybać można w różnych kierunkach, nawet i w tym parapsychologicznym, bo przecież mogła się do tego strasznego wypadku przyczynić zła energia... Lecz czy te wszystkie domniemane przyczyny powinny siać grozę nieporozumienia narodowego? Czy nie powinno być odwrotnie ? Czy to, co się stało , nie powinno łączyć zamiast dzielić?
Oby Wielki Tydzień sprzyjał nam w naprawie tego, co w nas niemiłe Wszechobecnemu... A co niemiłe Stwórcy, obraca się przeciw nam.

 

JCh8.jpg...

 

Ilu z nas znieważył, potępił i opluł ktoś nierozważny, gniewny, nienawistny, zapatrzony w siebie i nieżyczliwy ... ? "... i odpuść nam nasze winy , jako i my odpuszczamy naszym winowajcom ..." !

Może trzeba co niektórym  należy przypomnieć , ile razy oczerniali i bezwstydnie naśmiewali się chociażby z prezesa Jarosława Kaczyńskiego, ile razy tkwili w bezsensie nienawiści i złości... ?  Ile razy niesłusznie oskarżali i wyżywali się na niewinnych? Ile razy krzywdzili innych, kierując się niekontrolowanymi emocjami, osobistym interesem i fałszywą dumą ? Ile razy szydzili i źle życzyli? ... Czy tak trudno zrozumieć drugiego człowieka? Żyjemy w czasach często bezmyślnej tolerancji. Pamiętajmy o tym , że w Ewngelii tolerancja to nic innego jak miłość bliżniego. Uczmy się tolerancji , tej życzliwej, która sprzyja, a nie rujnuje. Miłość do bliźnich ponad podziały i niechęć ! To ona , Miłość, jest największą tajemnicą wielkanocnego święta.

Podziel się
Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 16 kwietnia 2017 2:17


  Serdecznie dziękuję Basi i p. Adamowi za życzenia, rewanżuję się równie życzliwymi życzeniami - Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych życzę Państwu i Wszystkim moim Czytelnikom...
  PS. W tym roku w okresie przed Wielkanocą byłam bardzo zajęta stąd opóżnienie z ostatnim wpisem...

  autor Krystyna

  blog: krystynar.bloog.pl

 • dodano: 15 kwietnia 2017 15:31

  Pani Krystyno, Pani i wszystkim odwoedzającym ten blog ślę życzenia zdrowych, pogodnych, w rodzinnym nastroju Swiąt Wielkiej Nocy. Niech Zmartwychwstanie staniew się naszą nadzieją.

  autor adam

 • dodano: 15 kwietnia 2017 7:56

  Wielkanoc to czas pojednania, zgody i miłości; co wyraża się między innymi życzliwością;
  życzę Ci zdrowych i błogosławionych Świąt; pozdrawiam Basia

  autor Aisab

  blog: http://ocalic-od--zapomnienia.pl

 • dodano: 12 kwietnia 2017 15:43

  "I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy..."

  Pamiętam, kiedyś, przed laty, ksiądz prałat Bronisław Piasecki, ongiś sekretarz księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, wygłosił homilię, opartą na rozwinięciu tych słów. Główne przesłanie tej homilii dążyło do przeciwstawienia: odpuść, jak my odpuszczamy. Jak MY ODPUSZCZAMY. JAK ODPUSZCZAMY. Czyli nie przebaczaj, skoro my nie przebaczamy.

  Nie módlmy się o własne potępienie!

  Albo odpuszczajmy, abyśmy i my mieli odpuszczone!

  adam

  autor adam

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

Nowy bloczek nad wpisami

sobota, 20 stycznia 2018

Nowy blooczek w narzędziach.http://www.liiil.pl/promujnotke
Nowy blooczek w narzędziach.
Nowy blooczek w narzędziach.

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Galerie

O mnie

Jestem - miłośniczką poezji,literatury, historii sztuki, muzyki
i wszelkich sztuk pięknych... Kocham ludzi, przyrodę, a nade wszystko Stwórcę tego wszystkiego... Krystyna
Moje imiona blogowe to Laura, Ais, Christine, Krysta.
Zapraszam do czytania moich blogów.

O moim bloogu

Wiersze , proza. Rożnorodność tematyki

Archiwum

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1526577
Wpisy
 • liczba: 3646
 • komentarze: 26474
Galerie
 • liczba zdjęć: 154
 • komentarze: 112
Punkty konkursowe: 100
Bloog istnieje od: 3939 dni